Bobule Aronie v Německu začali své vítězné tažení. Podle tvrzení je skutečnou zázračnou rostlinou. Ale co vlastně tato rostlina dokáže?

Bobule Aronie účinkují preventivně proti nemocem, jako jsou srdečně-cévní onemocnění, Alzheimerova choroba, rakovina a poruchy vidění.

Výzkumný tým z Varšavské univerzity léčí pacienty, kteří prodělali srdeční infarkt. Aronie snižuje záněty a brání kalcifikaci srdeční arterie.

Bobule Arónie obsahují množství vitamínů a minerálních látek a mají výjimečně dobrou schopnost zachycovat volné radikály. Volné radikály v našem těle vznikají pravidelně, například při fyzické námaze. Organismus to snáší poměrně dobře. Problém nastane tehdy, když přibude velké množství volných radikálů i z vnějšího prostředí. Zdrojem těchto radikálů jsou například cigaretový kouř, UV záření léky nebo znečištěné prostředí.

Volné radikály jsou příčinou mnoha onemocnění a významným způsobem se spolupodílejí na procesu stárnutí.

Ale proč?

Atomy a molekuly se skládají vždy ze sudého počtu elektronů. Volným radikálům však jeden elektron chybí. Ony si tedy musí jeden elektron někde ukrást a tak organismu škodí.

Antioxidanty jako například Antokyany dokáží tyto volné radikály zneškodnit. Bobule Aronie obsahují obrovské množství Antokyanů. Tyto Antokyany způsobují i fialově červené zabarvení a Aronie je obsahuje v pětkrát větším množství jako například borůvky.

Pan Grosman z městečka Schwarmstedt pěstuje a zpracovává Aronie. Čerstvě sklizené plody Aronie nechutnají zrovna nejlépe, ale jsou snadno zpracovatelné a vyrábí se z nich například želé.

Šťávu z Aronie nejprve musíme nechat sevřít. Přidejte hodně želírovacího cukru. Šťáva Aronie je dost trpká. Teď to pěkně povaříme. Dávejte si pozor na svůj oděv. Před časem se Aronie používala i na barvení textilu. Po zahuštění šťávu ještě v horkém stavu rozlijeme do zavařovacích lahví. Necháme vychladnout - a hotovo.

Většina účinných látek zůstane zachována.

Aronie je velmi zdravá, protože bobule obsahují velké množství vitamínů, minerálních látek a antioxidantů.