Arónie - Černý jeřáb - Temnoplodec

Královna antioxidantů. Bobule, které
pomáhají v boji proti civilizačním nemocem ...

banner1 banner2banner3

Jaro 2020 Bohužel vyprodáno!!!
Přijímáme objednávky na podzimní sezónu 2020!

Dnes ještě sleva: 12 % na objednané sazenice!
POZOR! Sleva platí pouze pro prvních 20 objednávek!

Sazenice začínáme doručovat od října 2020.

Arónie - Černý jeřáb, nejzdravější živý plot - královna antioxidantů. Prodej sazenic.

Arónie - Černý jeřáb (odrůda NERO) je rostlina, jejíž zralým, téměř černým plodům připisujeme velkou léčivou sílu a schopnost zpomalení stárnutí.

Aronie čiernoplodáProtože tyto keře jsou přes vegetační období velice atraktivní, dobře snášejí stříhání jsou vhodné i jako živý plot. Právem tedy naskytne otázka, pokud živý plot, proč ne hned "léčivý"?

Co může být lepší, než živý plot, který kromě našeho soukromí chrání i naše zdraví? Vždy je levnější chorobám předejít, jak je léčit! V dnešní době, kdy jsme vystaven tolik stresu, tak znečištěnému prostředí, aronie dokáže vrátit našemu organismu živiny, které jsou potřebné pro vitalitu a klidný život.

Aronie začne rašit brzy na jaře v měsíci březen a kvete v měsících duben až květen. Během roku Vás ohromí krásnými tmavě zelenými listy. Na podzim se listy zbarví do oranžové až sytě červené barvy.

Aronie je nenáročná rostlina na půdu a ošetřování. Velmi dobře snáší mráz, je vhodný i do poloh nad 1000 metrů nad mořem.

Plody se dozrávají v měsíci Září. Nejlepší je jejich konzumace v surové podobě, ale pro jejich trpkou chuť jsou oblíbené spíše různé výrobky z nich.

Nejčastěji se z plodů vyrábějí šťávu lisovanou za studena, víno, likéry. Velmi oblíbené jsou marmelády, a zavařené plody.

Aronie se hodne využívá j při výrobě přírodních kosmetických přípravků. Viz zajímavá videa v naší video galerii.

Temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa) je známá díky vysokému obsahu antioxidantů, antokyaninů, bioflavonoidů, vitamínů P, C, B, A, množství minerálů a dalších biologicky důležitých aktivních látek. Významná je i vysoký obsah barviv, což se využívá hlavně v potravinářství, ale i v textilním průmyslu.

Arónie, černý jeřábArónie, černý jeřábArónie, černý jeřáb

Samotná rostlina jeřabiny černé (Aronia), je opadavý keř s bobulovin. Díky své nenáročnosti na půdu a pěstování a hlavně kvůli zdraví prospěšným účinkem plodů,  je přímo stvořený pro domácí zahrady.

Tmavě fialové, téměř černé plody přitahují pohledy už od července. Na podzim Vaši zahradu kouzelně rozzáří překrásné, červeně zbarvené listy jeřabiny černé. Jeřabinu můžete vysadit jako živý plot v takovém případě vysaďte sazenice na vzdálenost 30-50 centimetrů od sobě.  


Ceník, objednávka >>>

 

Dárek výživová bomba "Super růst - aktivátor".

Super rust aktivator

Objednejte minimálně 50 sazenic, a my vám dáme jako dárek 1 balení - urychlovače růstu.
 
Urychlovač růstu usnadňuje zakořenění a napomáhá rychlejšímu růstu sazenic po výsadbě.

V jakém případě budeme posílat?

 • Pokud objednáte alespoň 50 kusů sazenic Arónie, anebo 110 kusů libovolnou kombinaci sazenic různých rostlín.

V takovém případě je k objednávce automaticky přibalen aktivátor - urychlovač růstu.

Použití:

Super rust aktivatorVe větším kbelíku smíchejte obsah sáčku s minimálně 10 litry vody.

Pro více sazenic použijte větší nádobu a více vody (smíchejte maximálně v 25 litrů vody).

Namočte kořeny sazenic na 3-4 hodiny vody s aktivátorem růstu - ideální je až 12 hodinové namáčení.

Pokud se sazenice nevejdou naráz do nádoby s vodou, měňte namočené sazenice každých 3-4 hodin..

 

Aktivátor - urychlovač růstu nelze objednat samostatně, ke každé objednávce přiložíme jeden balíček aktivátoru.

 

Arónie, černý jeřábArónie, černý jeřábArónie, černý jeřáb

Plodem Arónie připisují následující blahodárné účinky:

 • Příznivě ovlivňuje cévní systém a srdce
 • Reguluje krevní tlak
 • Eliminuje žaludeční problémy (žaludeční vředy)
 • Odstraňuje těžké kovy z těla, (plody Aronia byly využity například po jaderné havárii v Černobylu)
 • Snižuje riziko arteriosklerózy,
 • Zmírňuje migrény
 • Chrání střeva a trávicí ústrojí
 • Zmírňuje a chudokrevnost (anémie)
 • Posiluje imunitní systém
 • Pomáhá zabránit vzniku cukrovky,
 • Ovlivňuje zlepšení zraku (pomáha zabránit vzniku šedému zákalu a chrání oči před UV zářením)
 • Zlepšuje paměť
 • Zvyšuje pružnost pokožky (zpomaluje proces stárnutí)
 • Pomáhá při léčbě chronických onemocnění, jakým jsou rakovina, Parkinsonova nemoc, bronchitida ... (příznivě ovlivňuje organismus po chemoterapii)
 • Preventivně účinkuje proti onemocnění jater a dalších orgánů trávicího traktu
 • Stimuluje funkci štítné žlázy, zlepšuje a reguluje sekreci hormonů a pomáhá při onemocnění štítné žlázy a strumy

Zdroj: Wikipedie


Ceník, objednávka >>>

 


Použijte ovoce:

Zralé plody mohou být konzumovány v čerstvém stavu. Nejchutnější jsou od září. Dostatečným množstvím je jíst asi 30 bobulí za den. Toto množství stačí na denní potřebu vitamínu P a dalších aktivních látek z tohoto ovoce. 

Arónie, černý jeřábArónie, černý jeřábArónie, černý jeřáb

Nejdůležitějším produktem Černého jeřábu jsou ovocné šťávy lisované za studena, následně pasterizované při 85-95 ° C po dobu 15 minut. Životnost takto vyrobené ovocné šťávy jsou dva roky.


Šťávu doporučujeme pít maximálně třikrát za den po 50 ml. Nejvhodnější je toto množství rozředit s cca. 2 dl (200 ml) vody. Šťáva z černého jeřábu je vhodná jako prevence proti závažným onemocněním jater a dalších orgánů a trávicího traktu. Šťáva je nejsilnějším přírodním antioxidantem.


Pro zdraví  s účelem prevence doporučujeme vypít 30-50 ml zředěného džusu například dvě hodiny po jídle.  Konzumace šťávy má pozitivní vliv na zdraví a pomůže dosáhnout  dlouhý a zdravý život.

Arónie, černý jeřábArónie, černý jeřábArónie, černý jeřáb

Plody Černého jeřábu mohou být sušené a skladovány na čaj.

Další způsoby využití plodů černého jeřábu:

 • sirup,
 • džem,
 • želé,
 • doplněk ovocných jogurtů,
 • kompoty,
 • smíšené ovocné džusy například s jablkem, pomerančem nebo s jiným ovocem
 • Z jeřábu se může vyrábět i víno nebo brandy.


Aktivní a výživné látky v těchto případech se zachovají na 100%. Jeřabina černá je "lékem" ve formě jídla.

Arónie, černý jeřábArónie, černý jeřábArónie, černý jeřáb


V lidové medicíně se Aronie používá hlavně jako za studena lisovaná ovocná šťáva nebo sirup.

Z jednoho kilogramu čerstvého, nepoškozeného ovoce získáme 500 - 600 ml husté, tmavé šťávy, téměř černé barvy, která je konzervovaná pasterizací ve skleněných nádobách.

Taková šťáva se používá zředěná ve vodě, čaji nebo v jiné ovocné šťávě. Koncentrovanou (za studena lisovanou) šťávu je nutné používat s opatrností, stejně jako léčivé rostliny. Maximální dávku doporučujeme třikrát denně po 50 mll.


Na podzim mohou být sebrány i listy Aronie, které se suší a používají k přípravě čaje.


Ceník, objednávka >>>

 

Arónie, černý jeřábArónie, černý jeřábArónie, černý jeřáb

Ochrana proti hnilobě kořenů:

Ochrana proti hnilobě kořenů:Jednou z nejdůležitějších úloh je ochrana sazenic před kořenovou hnilobou. Tato zákeřná plísňová choroba napadá kořenovou soustavu rostlin v jejich raném věku.
Nejhorší je, že plísňové póry nevidíte a rostliny bez obav vysadíte. Teprve později zjistíte, že některé rostliny se nevyvíjejí tak, jako ostatní. Důsledkem nemoci jim totiž shnijí nejprve tenčí kořeny a následně i ty hrubší.
To, že rostlina má totálně zničenou kořenovou soustavu zjistíte až po jejím úplném vyschnutí a odstranění z půdy. Jenže Vaše půda se mezitím kontaminuje a už žádná jiná rostlina nebude v bezpečí v takto zamořené půdě. Díky nezodpovědnému přístupu se může nakazit celá Vaše zahrada!

Proto, u nás u Wonderhedge je jedním z nejdůležitějších úkolů ochrana sazenic před hnilobou kořenů dvoustupňovou metodou.

A ) Chemická ochrana
Právě proto je ochrana sazenic i před touto chorobou nesmírně důležitá. Rostliny jsou u nás v rámci WonderHedge® technologie  podřízeny vícenásobné chemické ochraně kořenů kontaktním i systémovým účinkem.

B ) Sterilní prostředí jako v nemocnicích
Ještě účinnější metodou sterilizace rostlin je ozonizace skladových prostorů vysoce účinným UV zářením. Všechny naše skladové prostory jsou vybaveny generátory ozónu a sazenice jsou několikrát ošetřovány. Ozonizace je zcela bezpečná, nezávadná a vysoce účinná sterilizační technika, která chrání i zdraví pacientů například na operačních sálech nemocnic.

Více o Wonderhedge technologii >>>

 

Pěstování

Jeřabina černá se pěstuje jako ovocný strom nebo jako okrasný keř. Od podzimu rostliny září v nádherné červené barvě. Nejlépe se jim daří na slunném až mírně stinném místě. Aronie roste ve všech typech půdy a nadmořské výšky. Aronii se daří ve vlhké,  až mírně promočené půdě, ale dobře snášejí i mírné sucho.

Arónie, černý jeřábArónie, černý jeřábArónie, černý jeřáb


Sazenice se vysazují na podzim, brzkou zimu nebo na jaře, za předpokladu, že půda není zamrzlá. Vysazujeme do zavodněné jámy. Po výsadbě sazenice znovu zalijeme a rostliny začnou téměř okamžitě růst.


Ceník, objednávka >>>

 Výsadba, ošetřování

Dodáváme prostokořenné sazenice ve standardní výšce 40 až 60 centimetrů (jednoleté sazenice) a 80 až 110 centimetrů (dvouleté sazenice).


Úroda a kvalita ovoce je do značné míry závislá na kvalitě sazenic, hnojení a zavlažování. Samozřejmě je velmi důležité i pravidelné hubení plevelu (doporučujeme používat fólii SoviTex proti plevelu a na ochranu proti vysušení půdy).


Rostliny se za vaši péči odvděčí rychlým tempem růstu a bohatou úrodou. Na větší plochy (pěstování pro průmyslové využití)je třeba Aronii vysadit v řadách, ve vzdálenosti od 3 x 1,5 m. Nejvhodnější je vyznačit 3 metry široké řady a do nich vysázet aronii na vzdálenost 1,5 metrů.


Doporučené směrování záhonů je v orientaci sever-jih. V případě, že půda je dobře rozptýlená a vlhká výsadba rychle běží. 20 - 30 centimetrů hluboké jamky je možné vykopat ručně, nebo pomocí techniky.


Při menším množství do zahrady doporučujeme keře sázet na vzdálenost 1 x 1 metrů, v případě výsadby pro účely živého plotu do řady, ve vzdálenosti 30-50 centimetrů od sebe.

Arónie, černý jeřábArónie, černý jeřábArónie, černý jeřáb

Při sázení půdu nahrneme k sazenici a zeminu sešlápneme. Dbejte na to, aby jste nepoškodili boční výhonky sazenic,  černý jeřáb vyroste do výšky 1-2 metrů, při optimálních podmínkách jeho výška dosáhne až tři metry.

Nejplodnější jsou 2-6 let staré větve. Maximální úrodu můžete očekávat v desátém roce po výsadbě, kdy z jednoho keříku získáte 5 až 10 kilogramů bobulí.


Opora keřů není nutná. Starší (6-8 leté) větve, které již méně rodí třeba odstranit.


Postřik proti škůdcům a chorobám není potřebný. Jeřabina černá je odolná proti chorobám a škůdcům. Je ideální rostlinou pro ekologickou a bio-organickou výrobu.

Arónie, černý jeřábArónie, černý jeřáb

Keře Aronie začnou rašit brzy na jaře. Rostlina kvete v dubnu a v květnu, kdy vytváří nádherné květenství bílých květů.

Bobule dozrávají od srpna do září. Plody doporučujeme nechat na rostlině tak dlouho, jak je jen možné, protože se tím zlepšuje jejich chuť.

Zralé ovoce neshnije a  nenapadnou je červi ani mšice. Aronii je třeba potřeba chránit před ptactvem. Nesklizená úroda zůstává a uschne na keřích. Během zrání bobule zčervenají, pak ztmavnou na tmavě fialovou až skoro černou barvu.


Samotný sběr je jednoduchý. Plody se snadno oddělí od větví. Plody jsou aromatické, mají nakyslou až trpkou, ale  příjemnou chuť.


Jak stříhat?
Černý jeřáb stříhejte jen mírně, protože příliš časté a silné stříhání působí, že keřík vypustí silné, nové výhonky od kořenů. V prvním roce je třeba dbát na vytvoření koruny. Později stačí odstraňovat jen starší, méně úrodné větve a přebytečné výhony.

Pozor na to, abyste nestříhali větve pod rozvětvením. Vždy ponechte 10 - 15 centimetrové větve, aby ze spících pupenů mohly vyrůst nové výhonky.
Při výsadbě dvouletých sazenic můžete být připraveni již v následujícím roce na kvalitní keře.

Pět až osm nejslibnějších větví si nechte. Za tři až pět let budou tvořit celý rám keře z nichž vyroste 12-15 větviček. Po sedmém roce můžete začít s omlazování keřů, odstranit poškozené, visící, popřípadě zdegenerované větve.


Vzhledem ke své vysoké odolnosti proti chladu, Aronie vydrží zimní mrazy až do -47C. Právě proto ji někdy nazývají také jako "Sibiřská Borovice". Aronie je vysázena v nejchladnějších oblastech Ruska, Finska a Švédska.


Ceník, objednávka >>>

 

Arónie, černý jeřábArónie, černý jeřábArónie, černý jeřáb


Aronii jako lék znali i Indiáni
Jeřabina černá (Aronia melanocarpa) pochází ze Severní Ameriky. Už i starověké  indiánské kmeny ji pěstovali, protože znali její ozdravnou a nutriční sílu. Aronie jako ovoce je známá také pod jménem Sibiřská borůvka, protože je nejvíce pěstována v zemích bývalého Sovětského svazu. Pěstování Aronie je velmi jednoduché. Je velmi nenáročná na půdu. Je odolná vůči chorobám a škůdcům. Je mrazuvzdorná a odolná proti UV záření.

Vhodným termínem pro výsadbu Aronie je podzim (od Října do konce Listopadu) nebo na jaře (od Března do Května). Z naší nabídky si můžete vybrat jednoleté nebo dvouleté sazenice Arónie a již nyní si můžete objednat na podzimní nebo jarní termín.


Neváhejte, objednejte si tuto "zázračnou" rostlinu teď!


Ceník, objednávka >>>

 

  Dodáváme prostokořenné sazenice.

 

 

 

 

Lajkujte, zdielajtee

Nabízené sazenice pěstujeme a skladujeme v ideálních podmínkách. Možné termíny výsadby jsou:

led úno bře dub kvě črn čvc srp zář říj lis pro
     

 

Prohlášení:
Ačkoliv plody arónie obsahují množství zdraví prospěšných látek a v některých zemích je arónie považována za léčivou rostlinu, jen konzumace plodů a výrobků z arónie nezajistí dobrý zdravotní stav. Plody arónie nejsou lékem a léky nemůžete nahradit plody arónie. Jen konzumace arónie nezabrání vzniku nemoci, ale příznivě působí na Vaši imunitu a celkový zdravotní stav.

Uvedené hodnoty růstu platí při dodržení technologie pěstování a při dostatečném množství živin, vody a slunečního záření. Při krajně nekvalitní půdě nebo u rostlin, které jsou vysazeny na nevyhovujícím místě (například do stínu) může být růst pomalejší než jsou uvedené pěstitelské hodnoty.