Arónie - Černý jeřáb - Temnoplodec

Královna antioxidantů. Bobule, které
pomáhají v boji proti civilizačním nemocem ...

Jaro 2020 Bohužel vyprodáno!!!
Přijímáme objednávky na podzimní sezónu 2020!

Dnes ještě sleva: 12 % na objednané sazenice!
POZOR! Sleva platí pouze pro prvních 20 objednávek!

Sazenice začínáme doručovat od října 2020.

Příběh "dvou lékárníků".

Tento příběh sahá až do doby, kdy ještě žila moje prababička. Prababička, která milovala svoji rodinu a znala různé byliny a rostliny. Ještě dnes mě hřeje na duši, když rodina vypráví ty nespočetné "známé" příběhy, které se vážou k jejímu životu. Ještě nikdy se neuskutečnilo rodinné setkání bez toho, aby se něco nepřipomenulo z jejího života a zvyků.

Ilustracny obrazok - zdroj: www.suedtirol.infoPamatuji si, byl jsem ještě úplně malým chlapcem. Jednoho prosincového dne napadlo hodně sněhu. Mého otce - který byl zvěrolékařem - přivolali k nemocnému zvířeti. A jak to bylo ve zvyku v té době, na malé horské vesnici, poslali pro něj sáně. Byl jsem nesmírně šťastný, protože mě vzal sebou.

Byl to fantastický zážitek, ale byla mi obrovská zima. Snažil jsem se zachumlat do velké deky, ale i tak byla strašná zima. Než jsme se vrátili do teplého pokoje, už jsem měl zimnici.

Jen co mě prababička uviděla, hned dodala: Ej že synku, načež se musíš poflakovat venku v takové zimě. Chlapce mi přineste sem a dejte mu z mého lekvaru z "dvou lékárníků".

Toto byl marmeláda, o kterém moje prababička tvrdila, že je tak blahodárný a má takové uzdravující účinky, že skrývá znalosti dvou lékárníků.

Až do období mé dospělosti jsem z něj často dostával. Nemoci mě věru často netrápili. Se svým lékařem jsem setkával pouze tehdy, pokud jsem se u něj měl přihlásit. Jistě to bude dobrými geny, aspoň jsem si to myslel já.

Vraťme se však k příběhu...

V zahradě prababičky kromě nespočetných stromů a keřů byl i alespoň 20 metrů dlouhý živý plot černý jeřáb. Z plodů této rostliny vařila prababička podliva "dvou lékárníků".

Dnes, jako padesátiletý, když už znám všechny účinky černého jeřábu na lidské zdraví, kladu si otázku, možná právě mu můžu děkovat za své zdraví? Nevím, ale i od té doby si vzpomínám na svou prababičku s láskou v srdci.

Černý jeřáb

– Aby jste lékaře navštěvovali i Vy stále méně

– Aby jste nemuseli utrácet své peníze v lékárnách

 

 

 


Ceník, objednávka >>>

 

 

O rostlině:

Černý jeřáb, Aronia melanocarpaČerný jeřáb (Aronia melanocarpa, Temnoplodec černoplodý, Černá jeřabina) kvete v květnu po dobu téměř 10 dní. Jeho bělavé květy se podobají květům mnoha ovocných stromů zejména však květem. Černý jeřáb je rozkladitý keř nebo strom dorůstající výšky až 3m s obloukovitými větvemi, jehož malé bílé květy kvetou na pozdní jaro. Tmavozelené listy jsou postaveny střídavě a na podzim změní svou barvu na tmavě oranžovou.

Rostlina se sází na podzim nebo brzy na jaře, cca. do 1 - 1,5 m vzdálenosti, v takovém případě nejpozději do 5 let vytvoří pěkný, souvislý živý plot. Má ráda dostatek slunce, proto vybíráme slunné stanoviště. Používá se i do volně rostoucích živých plotů a mezí. Mezi dobré vlastnosti této rostliny se připisuje jeho silná odolnost vůči škůdcům a chorobám, takže není třeba ho ošetřovat postřikem.

Půda

Půda běžná, lehčí, kyselejší, vlhká až podmáčená. Plné slunce až polostín. Odolný a nenáročný keř, vhodný i pro rekultivaci podmáčených kyselých stanovišť. Nemá velké nároky ani na její mechanické složení, ale nesnáší příliš vápencovou půdu. Obecně platí, že kde se daří malinám, tam se daří i této rostlině.

 

Péče: 

Rostlina má ráda slunce. Jelikož své kořeny nezapouští do země hluboko, v suchém období vyžaduje poměrně časté zavlažování.

Často z ní vyrůstají vedlejší výhonky, ty se musí pravidelně odstraňovat. Je mrazuvzdorná. Sázet se může i pod stromy s vyšší korunou. Průměr plodu je 7-15 mm, s průměrnou hmotností 1 - 1,6 g.

 

Černá


Ceník, objednávka >>>

 

Co píše o této rostlině dr. Peter Simocsics (Magazín přírodního léčitelství):

Aronie černá má především mimořádně protizánětlivé účinky, resp. musíme zdůraznit její účinky při prevenci vzniku chorob. Výzkumy posledních desetiletí jednoznačně potvrdily, že největší počet civilizačních onemocnění (srdeční infarkt, rakovina, diabetes, kardiovaskulární onemocnění, onemocnění látkové výměny) indukují zánětlivé procesy.   Polyfenol a flavonoidy, na které je mimořádně bohatá vážou protizánětlivé markery (např. cyklooxygenázu, resp. TNF-alfu). Kromě toho blokuje enzym, který by způsobil tvorbu kyseliny arachidonové, která je spouštěčem všech zánětlivých procesů. Široce spektrální výzkumy v polském Vratislavi potvrdily, že ji za její antioxidační vliv můžeme vděčit vysokému redox potenciálu, to znamená že se spojuje se schopností podporující výměnu iontů, tedy předávání kyslíku a příjem dusíku.

Tyto látky dobře vážou i těžké kovy! Prokain arónie s vysokou molekulovou hmotností obsahují mnoho takových aromatických prstenců, které mají velmi silnou schopnost vázat volné radikály. Potvrdily, že potenciál účinnosti aronie černé je tak vysoký, jak mají čínské léčivé rostliny, které na základě zkušeností tradiční medicíny používají při léčbě rakovinových onemocnění!

Na lekárskej univerzite v Plovdive skúmali vplyvy šťavy z arónie pri liečbe diabetikov. Dospeli k názoru, že zázračné ovocie má mimoriadne účinky pri doplnkovej liečbe diabetikov.

Na lékařské univerzitě v Plovdivu zkoumali vlivy šťávy z arónie při léčbě diabetiků. Dospěli k názoru, že zázračné ovoce má mimořádné účinky při doplňkové léčbě diabetiků. Lidové léčitelství v Rusku černou Aronii již velmi dlouhou dobu využívá téměř "allround", tedy na různé neduhy jako domácí lék. Především při střevních infekcích, kožních onemocněních, infekcích močových cest a při vysokém krevním tlaku.

"Zajímavým způsobem" i výzkumníci univerzity v americkém městě Illionis jednoznačně potvrdili, že aronie stimuluje krevní oběh, zabraňuje vzniku krevních sraženin, posiluje srdce a chrání močové cesty před zánětlivým onemocněním. V Sovětském svazu už v letech 1950-probíhal intenzivní výzkum zaměřený na účinky arónie, jehož výsledkem potvrdili nejen to, že pomáhá odstranit z těla těžké kovy, ale má výborné účinky i při léčbě zářením postižených pacientů. Tím pádem z arónie nevyrobili pouze šťávu, ale i klinicky účinný prášek a tablety.

Úspěšné klinické použití arónie zdokumentovali při těchto onemocněních:

Střevní onemocnění, žaludeční katar, onemocnění jater a žlučníku, kožní onemocnění, alergické reakce, diabetes, dětské onemocnění (spála, spalničky), vysoký krevní tlak a všechny ostatní srdečně cévní onemocnění, problémy srážlivosti krve, trombózy, infekce močových cest, onemocnění štítné žlázy a zlepšení stavu pacientů po chemoterapií, uveitida.

Lečivé účinky Aronie černé

Po shrnutí zkušeností posledních desetiletí, můžeme konstatovat, že tento ovocný plod s mimořádně vysokým obsahem živin se ne náhodou dostal do popředí lékařské pozornosti. Jeho léčebné účinky spočívají ve vysokém obsahu vitamínu P (flavonoid), vitamínů rozpustných ve vodě, jako B1-, B2-, B6-, B9-, B12-, C-a vitamínu H, vitaminů rozpustných v tucích, jako A-, Ea K, provitamínu a své vysoké schopnosti vázat volné radikály, čímž chrání buňky před jejich zničením. Podle jednoznačného názoru výzkumníků má alespoň takové léčebné a preventivní účinky, jako plod zázračné tahitské rostliny, noni. Áron však máme tu, před nosem, nevyžaduje žádnou zvláštní péči, poptávka po této rostlině stále roste, proto by bylo dobré, kdyby se tento koncentrát zdraví pěstoval i u nás. Důsledkem toho, by byla možná nepříjemná chuť v ústech farmaceutických výrobců, ale pěstitelé této rostliny by určitě osladili život onkologických pacientů a lidem trpící jinými civilizačními chorobami.

(Úryvek z Časopisu přírodního léčitelství)

 


Ceník, objednávka >>>

 

Lajkujte, zdielajtee

Nabízené sazenice pěstujeme a skladujeme v ideálních podmínkách. Možné termíny výsadby jsou:

led úno bře dub kvě črn čvc srp zář říj lis pro
     

 

Prohlášení:
Ačkoliv plody arónie obsahují množství zdraví prospěšných látek a v některých zemích je arónie považována za léčivou rostlinu, jen konzumace plodů a výrobků z arónie nezajistí dobrý zdravotní stav. Plody arónie nejsou lékem a léky nemůžete nahradit plody arónie. Jen konzumace arónie nezabrání vzniku nemoci, ale příznivě působí na Vaši imunitu a celkový zdravotní stav.

Uvedené hodnoty růstu platí při dodržení technologie pěstování a při dostatečném množství živin, vody a slunečního záření. Při krajně nekvalitní půdě nebo u rostlin, které jsou vysazeny na nevyhovujícím místě (například do stínu) může být růst pomalejší než jsou uvedené pěstitelské hodnoty.